G2RL24CFDC12
G2RL24CFDC12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G2RL-24-CF DC12
DigiKey Part Number
Z3088-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2RL-24-CF DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
G2RL-24-CF DC12 Models
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Switching Voltage
440VAC, 300VDC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, UR, VDE
Load - Max Switching
3520VA, 2400W
Relay Type
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms