G2RL8000H
DigiKey Part Number
5831-G2RL8000H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2RL8000H
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 5V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 5VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
3.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.5 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
12 A
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Switching Voltage
440VAC, 300VDC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, UR, VDE
Load - Max Switching
5280VA, 3600W
Relay Type
Coil Current
80 mA
Coil Resistance
62.5 Ohms