G6B-1114P-FD-US-DC24
G6B-1114P-FD-US-DC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G6B-1114P-FD-US DC24
DigiKey Part Number
39-G6B-1114P-FD-USDC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6B-1114P-FD-US DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G6B-1114P-FD-US DC24 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Indium Tin (AgInSn)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1900VA, 625W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA