EDZ950-16
EDZ950-16
EDZ950/16
DigiKey Part Number
ED1729-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZ950/16
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Gauge or Range - AWG
12-22 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Plug, Female Sockets
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
16
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Positions Per Level
16
Wire Strip Length
6mm
Number of Levels
1
Contact Material
Copper
Pitch
0.200" (5.08mm)