AFGH4L25T120RW
DigiKey Part Number
488-AFGH4L25T120RW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFGH4L25T120RW
Description
IGBT FS 1200V 50A TO-247-4L
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 1200 V 50 A 416 W Through Hole TO-247-4L
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
113 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
43ns/203ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 25A, 8Ohm, 15V
IGBT Type
Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
75 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.7V @ 15V, 25A
Package / Case
TO-247-4
Power - Max
416 W