BZX84C6V2ET1G
DigiKey Part Number
BZX84C6V2ET1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C6V2ET1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C6V2ET1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C6V2ET1G
Description
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84C6V2ET1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms