FCP600N60Z
DigiKey Part Number
FCP600N60ZOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCP600N60Z
Description
MOSFET N-CH 600V 7.4A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 7.4A (Tc) 89W (Tc) Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCP600N60Z Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1120 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
89W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 3.7A, 10V