FDMS86101DC
DigiKey Part Number
FDMS86101DCTR-ND - Tape & Reel (TR)
FDMS86101DCCT-ND - Cut Tape (CT)
FDMS86101DCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDMS86101DC
Description
MOSFET N-CH 100V 14.5A DLCOOL56
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 14.5A (Ta), 60A (Tc) 3.2W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDMS86101DC Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
44 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3135 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
3.2W (Ta), 125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
8-PQFN (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.5mOhm @ 14.5A, 10V