FDMS86255ET150 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Unit Price: RM9.18020
Datasheet
N-Channel 150 V 10A (Ta), 63A (Tc) 3.3W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Brushless DC Motor Control | Datasheet Preview
FDMS86255ET150
DigiKey Part Number
FDMS86255ET150TR-ND - Tape & Reel (TR)
FDMS86255ET150CT-ND - Cut Tape (CT)
FDMS86255ET150DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDMS86255ET150
Description
MOSFET N-CH 150V 10A/63A POWER56
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
63 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4480 pF @ 75 V
Power Dissipation (Max)
3.3W (Ta), 136W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
8-PQFN (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12.4mOhm @ 10A, 10V