FGA20S140P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 327
Unit Price: RM31.20000
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 146
Unit Price: RM45.43000
Datasheet
IGBT Trench Field Stop 1400 V 40 A 272 W Through Hole TO-3PN
FGA20S140P
DigiKey Part Number
FGA20S140P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGA20S140P
Description
IGBT TRENCH FS 1400V 40A TO-3PN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Max
272 W
Manufacturer
onsemi
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
203.5 nC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1400 V
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Supplier Device Package
TO-3PN
Current - Collector Pulsed (Icm)
60 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 20A