FGAF40S65AQ
DigiKey Part Number
FGAF40S65AQOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGAF40S65AQ
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-3PF-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 94 W Through Hole TO-3PF-3
Gate Charge
75 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
17.8ns/81.6ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 10A, 6Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
274 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-3PF-3
Power - Max
94 W