FGHL40T120SWD
DigiKey Part Number
488-FGHL40T120SWD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGHL40T120SWD
Description
IGBT FIELD STOP 1200V 70A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 1200 V 70 A 469 W Through Hole TO-247-3
Category
Switching Energy
2.4mJ (on), 1.1mJ (off)
Gate Charge
118 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
24ns/118ns
Test Condition
600V, 40A, 4.7Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Reverse Recovery Time (trr)
185 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
70 A
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 40A
Power - Max
469 W