FGHL75T65MQD
DigiKey Part Number
488-FGHL75T65MQD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGHL75T65MQD
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 375 W Through Hole TO-247-3
Gate Charge
145 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
33ns/176ns
Test Condition
400V, 75A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
36 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 75A
Power - Max
375 W