FGY100T120SWD
DigiKey Part Number
488-FGY100T120SWD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGY100T120SWD
Description
IGBT FS 1200V 200A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 1200 V 200 A 866 W Through Hole TO-247-3
Category
Switching Energy
3.1mJ (on), 1.6mJ (off)
Manufacturer
onsemi
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
284 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
46.4ns/209.6ns
IGBT Type
Field Stop
Test Condition
600V, 50A, 4.7Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Reverse Recovery Time (trr)
152 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
200 A
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
400 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 100A
Package / Case
TO-247-3 Variant
Power - Max
866 W