FGY75T120SWD
DigiKey Part Number
488-FGY75T120SWD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGY75T120SWD
Description
IGBT FS 1200V 150A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 1200 V 150 A 503 W Through Hole TO-247-3
Category
Switching Energy
5mJ (on), 2.32mJ (off)
Manufacturer
onsemi
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
214 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
42ns/171ns
IGBT Type
Field Stop
Test Condition
600V, 75A, 4.7Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Reverse Recovery Time (trr)
307 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 75A
Package / Case
TO-247-3 Variant
Power - Max
503 W