FQB50N06TM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 555
Unit Price: RM14.89000
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 8,524
Unit Price: RM8.12000
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 12,854
Vishay Siliconix
In Stock: 827
Vishay Siliconix
In Stock: 142
In Stock: 653
In Stock: 278
In Stock: 851
Nexperia USA Inc.
In Stock: 75
Nexperia USA Inc.
N-Channel 60 V 50A (Tc) 3.75W (Ta), 120W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263
FQB50N06TM
DigiKey Part Number
FQB50N06TMFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQB50N06TM
Description
MOSFET N-CH 60V 50A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
41 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1540 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
3.75W (Ta), 120W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 25A, 10V