MM3Z2V7T1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 3,288
Unit Price: RM5.00000
Datasheet
Zener Diode 2.7 V 300 mW ±7% Surface Mount SOD-323
SC-76, SOD-323
MM3Z2V7T1G
DigiKey Part Number
MM3Z2V7T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MM3Z2V7T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MM3Z2V7T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3Z2V7T1G
Description
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MM3Z2V7T1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±7%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms