MM5Z5V1T1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Unit Price: RM0.00000
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Unit Price: RM0.00000
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
Panjit International Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
Zener Diode 5.1 V 500 mW ±5.9% Surface Mount SOD-523
SC-76, SOD-523
MM5Z5V1T1G
DigiKey Part Number
MM5Z5V1T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MM5Z5V1T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MM5Z5V1T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z5V1T1G
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD523
Detailed Description
EDA/CAD Models
MM5Z5V1T1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5.9%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms