MMSZ10T1G
DigiKey Part Number
MMSZ10T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MMSZ10T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MMSZ10T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ10T1G
Description
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMSZ10T1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms