NCP130AMX105TCG
DigiKey Part Number
NCP130AMX105TCGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP130AMX105TCGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP130AMX105TCGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP130AMX105TCG
Description
IC REG LINEAR 1.05V 300MA 6-XDFN
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 6-XDFN (1.2x1.2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP130AMX105TCG Models
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
80dB ~ 65dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
6-XFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
6-XDFN (1.2x1.2)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.05V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 300mA