NCP161AFCS450T2G
DigiKey Part Number
488-NCP161AFCS450T2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP161AFCS450T2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP161AFCS450T2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP161AFCS450T2G
Description
IC REG LINEAR 4.5V 450MA 4-WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 450mA 4-WLCSP (0.64x0.64)
EDA/CAD Models
NCP161AFCS450T2G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
23 µA
Digi-Reel®
PSRR
91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.5V
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.64x0.64)
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 450mA