NCP51100ASNT1G
DigiKey Part Number
488-NCP51100ASNT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP51100ASNT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP51100ASNT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP51100ASNT1G
Description
IC GATE DRVR LOW-SIDE SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Low-Side Gate Driver IC Non-Inverting SOT-23-5
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
2V, 0.8V
Manufacturer
onsemi
Current - Peak Output (Source, Sink)
3A, 3A
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Rise / Fall Time (Typ)
14ns, 7ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Driven Configuration
Low-Side
Mounting Type
Surface Mount
Channel Type
Single
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Number of Drivers
1
Supplier Device Package
SOT-23-5
Gate Type
IGBT, MOSFET (N-Channel)
Base Product Number
Voltage - Supply
11V ~ 18V