NCP565D2T33R4G
DigiKey Part Number
NCP565D2T33R4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP565D2T33R4GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP565D2T33R4GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP565D2T33R4G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A D2PAK-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A D2PAK-3
EDA/CAD Models
NCP565D2T33R4G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Digi-Reel®
PSRR
85dB ~ 75db (120Hz ~ 1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - Input (Max)
9V
Supplier Device Package
D2PAK-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V