NCV5500DADJR2G
DigiKey Part Number
NCV5500DADJR2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV5500DADJR2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV5500DADJR2GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV5500DADJR2G
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
NCV5500DADJR2G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
20 mA
Digi-Reel®
PSRR
75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Max)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA