NRVB30H100MFST3G
DigiKey Part Number
488-NRVB30H100MFST3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NRVB30H100MFST3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NRVB30H100MFST3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVB30H100MFST3G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 30A 5DFN
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 30A Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRVB30H100MFST3G Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Supplier Device Package
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 30 A