NSVT1602CLTWG
DigiKey Part Number
488-NSVT1602CLTWGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NSVT1602CLTWGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NSVT1602CLTWGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSVT1602CLTWG
Description
TRANS NPN 160V 1.5A 8-LFPAK
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 160 V 1.5 A 100MHz 800 mW Surface Mount 8-LFPAK
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
140 @ 100mA, 5V
Mfr
Power - Max
800 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
100MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C (TJ)
Transistor Type
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
1.5 A
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
160 V
Mounting Type
Surface Mount
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
140mV @ 50mA, 500mA