NTBGS004N10G
DigiKey Part Number
488-NTBGS004N10GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTBGS004N10GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTBGS004N10GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTBGS004N10G
Description
POWER MOSFET 203 AMPS, 100 VOLTS
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 21A (Ta), 203A (Tc) 3.7W (Ta), 340W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
178 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12100 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.7W (Ta), 340W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.1mOhm @ 100A, 10V