NTHL020N090SC1
DigiKey Part Number
5556-NTHL020N090SC1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTHL020N090SC1
Description
SICFET N-CH 900V 118A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 900 V 118A (Tc) 503W (Tc) Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTHL020N090SC1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 20mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
196 nC @ 15 V
Vgs (Max)
+19V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4415 pF @ 450 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
503W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
900 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 60A, 15V