NVMFWS020N06CT1G
DigiKey Part Number
488-NVMFWS020N06CT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NVMFWS020N06CT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NVMFWS020N06CT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVMFWS020N06CT1G
Description
MOSFET N-CH 60V 9A/28A 5DFN
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 9A (Ta), 28A (Tc) 3.4W (Ta), 31W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
5.8 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
355 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.4W (Ta), 31W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
19.6mOhm @ 4A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 20µA