SZMM3Z6V2T1G
DigiKey Part Number
SZMM3Z6V2T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZMM3Z6V2T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZMM3Z6V2T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM3Z6V2T1G
Description
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 300 mW ±6% Surface Mount SOD-323
EDA/CAD Models
SZMM3Z6V2T1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V