UJ3D06510TS
DigiKey Part Number
5556-UJ3D06510TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UJ3D06510TS
Description
DIODE SIL CARB 650V 10A TO220-2
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Through Hole TO-220-2
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
60 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
327pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-220-2
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 10 A