SP2-DC48V
DigiKey Part Number
255-3975-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP2-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 48V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 48VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SP2-DC48V Models
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
15 A
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3750VA, 450W
Coil Resistance
7.7 kOhms
Coil Current
6.2 mA