SP4-DC12V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-2840-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SP4-DC12V |
Description | RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 36 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 12VDC Coil Socketable |
Datasheet | Datasheet |
Category | Coil Type Non Latching |
Mfr | Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
Series | Must Operate Voltage 8.4 VDC |
Packaging Box | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Part Status Active | Operate Time 30 ms |
Mounting Type | Release Time 20 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -50°C ~ 60°C |
Contact Form 4PDT (4 Form C) | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO) |
Contact Rating (Current) 10 A | Approval Agency CSA, UR, VDE |
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 2500VA, 300W | Coil Resistance 480 Ohms |
Coil Current 25 mA | Base Product Number |