SP4-DC24V
DigiKey Part Number
255-2841-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP4-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Coil Resistance
1.92 kOhms
Coil Current
12.5 mA