16TQC220MD3
DigiKey Part Number
10-16TQC220MD3TR-ND - Tape & Reel (TR)
10-16TQC220MD3CT-ND - Cut Tape (CT)
10-16TQC220MD3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16TQC220MD3
Description
CAP TANT POLY 220UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
16TQC220MD3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D3L
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz