25TQC68MYF
DigiKey Part Number
P122138TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122138CT-ND - Cut Tape (CT)
P122138DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25TQC68MYF
Description
CAP TANT POLY 68UF 25V 2917
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 25 V 2917 (7343 Metric) 70mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
25TQC68MYF Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D3L
Voltage - Rated
25 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz