ECA-1HM2R2
ECA-1HM2R2
DigiKey Part Number
P5175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1HM2R2
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-1HM2R2 Models
Ripple Current @ Low Frequency
20 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
34 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C