ECA-1JHG331B
DigiKey Part Number
P19533CT-ND - Cut Tape (CT)
P19533TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1JHG331B
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-1JHG331B Models
Ripple Current @ Low Frequency
510 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
765 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C