ECA-1JM220B
DigiKey Part Number
P19537CT-ND - Cut Tape (CT)
P19537TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1JM220B
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
22 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-1JM220B Models
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
178.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C