ECA-1VHG101I
DigiKey Part Number
P19544CT-ND - Cut Tape (CT)
P19544TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1VHG101I
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-1VHG101I Models
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
225 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C