ECA-2VM2R2
DigiKey Part Number
10-ECA-2VM2R2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2VM2R2
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
55 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
93.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C