EEE-FC1C220R
DigiKey Part Number
PCE3997TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3997CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3997DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FC1C220R
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-FC1C220R Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
71.25 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
95 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
1.8 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C