EEE-FC1V1R0R
DigiKey Part Number
PCE4024TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4024CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4024DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FC1V1R0R
Description
CAP ALUM 1UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-FC1V1R0R Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
45 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
60 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
3 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C