EEE-FK1E272SM
DigiKey Part Number
P122497TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122497CT-ND - Cut Tape (CT)
P122497DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1E272SM
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK1E272SM Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C