EEE-FK1E272SM | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEE-FK1E272SM |
Description | CAP ALUM 2700UF 20% 25V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEE-FK1E272SM Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.35 A @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 1.8 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm) |
Voltage - Rated 25 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Base Product Number |