EEE-FKC271XSP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEE-FKC271XSP |
Description | CAP ALUM 270UF 20% 16V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 270 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 340mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEE-FKC271XSP Models |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 182 mA @ 120 Hz |
Part Status Not For New Designs | Ripple Current @ High Frequency 280 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm) |
Voltage - Rated 16 V | Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 340mOhm @ 100kHz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Base Product Number |