EEE-HAC220WAR
DigiKey Part Number
PCE4696TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4696CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4696DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HAC220WAR
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HAC220WAR Models
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
47.6 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C