EEE-HB1V220AP
DigiKey Part Number
PCE4774TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4774CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4774DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HB1V220AP
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HB1V220AP Models
Ripple Current @ Low Frequency
55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
93.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C