EEE-HC1H1R0R
DigiKey Part Number
P19733TR-ND - Tape & Reel (TR)
P19733CT-ND - Cut Tape (CT)
P19733DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HC1H1R0R
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HC1H1R0R Models
Ripple Current @ Low Frequency
10 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
17 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C