EEH-ZK1E471P
DigiKey Part Number
P121398TR-ND - Tape & Reel (TR)
P121398CT-ND - Cut Tape (CT)
P121398DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZK1E471P
Description
CAP ALUMHYB 470UF 20% 25V SMD
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-ZK1E471P Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C